Hem Türkiye’de hem Avrupa’da başarılı bir müzik kariyerine sahip Aynur Aydın. Şarkıları eminim sizin de dilinizde, zihninizde dolaşıyordur. Almanya’da doğup büyüyen, Türkiye’ye hızlı bir şekilde giriş yapan Aynur Aydın’la müzik dünyasının yanı sıra sağlıklı
yaşam tarzını ve spor hayatını konuştuk.

Röportaj: Sümeyya Olcay

Fotoğraf: Koray Işık

Karşımızda Almanya’da doğmuş, Avrupa müzik listelerinde yer alan ve Türkiye’de şarkıları dillerden düşmeyen bir sanatçımız var. Çok küçük yaşlardan itibaren bu yola olan istek, heyecan nereden kaynaklanıyor?
Kendimi bildim bileli müzikle iç içeyim. Çocukluğumda da hep şarkıcı olma hayaliyle durmadan şarkılar söylerdim. Bu nasıl gelişti inanın bilmiyorum. İçimden geliyordu, kıpır kıpırdım. Şu dünyada beni motive eden, mutlu eden tek şey şarkı söylemek, o titreşimi hissetmek. Tabii bunun meyvelerini de aldım. Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da başarılı bir müzik kariyer çizgim oldu. Yurtdışında da, Türkiye’de de çalışmaların var.

Ülke olarak çok özel, değerli bir müzik altyapımız, müzisyenlerimiz ve potansiyelimiz var. Dışarıdan bakınca bu durum nasıl görünüyor?
Her konuda çok zengin bir ülkeyiz. Çok şanslıyız bu açıdan. Kendimizi geliştirecek her alanda ilerleyebilme şansımız ve fırsatımız var. Güçlüyüz. Yurtdışında da yaşadığım için dışarıdan gözlemleme olanağım daha fazla. Biz her alanda çok iyiyiz. Bu müziğimize de yansıyor. Güçlenen bir yapıdayız. Yurtdışı müzik piyasası ve listelerinde önlerdeyiz.

Müzik nedir senin için? Bu işi yaparken nasıl bir sorumluluk hissediyorsun?
Bir filmden müziği çıkarın geriye ne kalır? Aynı şey işte hayat için de geçerli. Müzik benim hayatım. Müzik iyileştirir, birleştirir. Bu zor dünyada bizi saran sarmalayan bir ilaç. Dünyamızı renklendiren bir icraat. Müziksiz bir hayat düşünemiyorum.

Büyüklerin Almanya’ya ilk göçüp gidenlerden. Gurbetçiydiniz. Bir sanat icra eden orayı en iyi betimleyebilir aslında. Gurbetçilik nasıl bir şey? Ailen halen orada mı?
Ailem halen orada evet. Hep yarım hissedersin kendini. Memleketi hatırlatan her şey daha kıymetli olur senin için. Belki de bu sebepten insanına ve vatanına karşı daha büyük bir sevgi duyarsın, vatan aşkıyla büyürsün. Çünkü hasret ile geçer tüm hayatın. Ben de bundan dolayı ülkeme geri dönmek istedim. İyi ki de yaptım bunu. Tek sıkıntı, şimdi de aile özlemim başladı. İnşallah onları da en kısa zamanda yanıma
getireceğim.

“BAĞIMLI OLDUĞUM TEK ŞEY BİTKİ ÇAYI”

Sağlıklı yaşam ne ifade ediyor senin için?
Sağlıklı yaşam öncelikle kendini ve bedenini sevmekle başlıyor. Sağlıklı bir zihin zaten sağlıklı bir bedenle olur. Bunun yanında iyi beslenmek spor yapmak, zararlı alışkanlıklardan ve seni üzen her şeyden uzak durmak çok önemli. Bu noktada sigaraya da ayrıca değinmek istiyorum; kendimize ve çevremize zarar veren sigara en büyük sağlık düşmanı.

Bu noktada günlük hayatın, yaşam tarzın nasıl? Nelere dikkat edersin?
Sağlıklı yaşam derken doğru beslenme ve spor benim için kaçınılmaz. Her gün ağırlıklı olarak sebze ve meyve yerim. Uykuya çok önem veririm. Zira zihnin dinlenmesi lazım, yoksa tüm gününüz berbat geçer. Tüm bunların dışında tabii spor var hayatımda. Hem ruhen hem bedenen beni iyileştiriyor. Bir de bitki çayından vazgeçemiyorum. Ters olacak size ama bitki çayı bağımlısıyım resmen. Sanki onları içtiğim zaman içten temizleniyorum gibi geliyor bana.

“TELEFON ENERJİMİ ALIYOR”

Elimizden düşmeyen telefonlara artık bağımlı hale geldik. Bu da bizim mücadele alanlarımızdan biri. Teknolojiyle aran nasıl?
O konuda ben de çok rahatsızım. Her yerde, herkesin elinde telefon. Sohbet yok, ama telefon üzerinde sınırsız sohbet ediyoruz, yazışıyoruz. Teknolojiyi dozunda kullanmak iyi. Sosyal medya hesaplarımda aktifim ama eve gelince telefonumu bir yere bırakıyorum, kendimden uzaklaştırıyorum. Benden çok enerji alıyor. O enerji bana lazım. Kendimi dinlemek, yarına daha iyi hazırlanmak için o enerjiyi iyi kullanmam lazım. Şunu da söylemek isterim; elimizdeki telefonları, tabletler iyi ama kontrollü kullanmazsak bize ciddi zarar verecektir.

Bu röportaj Yeşilay Dergisi 2017 Mart sayısında yer almıştır.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *