Sıcakkanlı, samimi, mütevazı, Anadolu kızı Meltem Miraloğlu. Siması kadar, anlattıkları da derin… Şimdi ise Âşık Veysel filminde Esma karakteriyle karşımıza çıktı… Meltem Miraloğlu’yla oyunculuğunu, yeni filmini ve hayata dair notlarını konuştuk.

Röportaj: Sümeyya Olcay

Fotoğraf: Koray Işık

Diyarbakır doğumlusun. Ailenle birlikte İstanbul’a taşındın… Özel bir nedeni var mı?
İki yaşından beri İstanbul’dayım. Birçok sebep var İstanbul’a gelişimizin. Ama genelde bizim oralarda daha çok iş bulamadıkları için insanlar buralara göç ediyorlar. Çok fazla alternatifin olmaması, çocukların daha iyi eğitim alabilmesi insanları göçe zorladı.

İstanbul’da güzel sanatlar akademisinden mezunsun. Oyunculuk iddialı ve zor bir meslek. Oyunculuğu neden seçtin?
Ailenin oyunculuğu tercih etmene karşı tavrı nasıl oldu? Güzel bir eğitimden geçtim. Tiyatro ve kamera önü hep olmak istediğim bir yerdi. Oyuncu olmayı istiyordum, ben sevdiğim işi yapmalıyım diyordum. Aile içerisinde de bu isteğime karşı çıkanlar olmadı; annem, babam, kardeşlerim sonuna kadar destek oldu bana. 15 yaşından bu yana tiyatrodayım. Hayata biraz da erken atıldım. Başka bir iş yapsam sanırım mutlu olmazdım. Baktım ki bu yolda güzel insanlarla karşılaşıyorum, kapılarım açılıyor. Büyük bir motivasyonla devam ettim.

Neler yaptın bu süreçte?
Beni insanlar Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenliğini yaptığı “Hayat Devam Ediyor” dizisiyle tanıdı. Simam da dikkatleri çekiyor. Hatta estetik mi diye soranlar çok oluyor. Saçıma boya bile sürmedim ben! (gülüyor). Sonrasında sinema ve bir takım sosyal sorumluluk projelerinde yer aldım. Şimdi ise Âşık Veysel Şatıroğlu’nun hayatını, evliliğini anlatan Âşık filmiyle karşınızdayız.

Bu süreçte tabii güzel bir evliliğin oldu… Nasıl gidiyor hayat?
Evet, yönetmen Tayfur Aydın’la evlendim. Eşimle bir ömür boyu beraberlik üzerine evlendim. Allah’tan tek isteğim bu. Vatanına, milletine hayırlı evlatlar yetiştirmek istiyorum. Tabii ki kaderde ne yazıyorsa o olur. Evliliği ayakta tutan şey, iki insanın birbirlerinin düşüncelerine saygı duyması ve doğru yolda ilerlemeleridir. Kadınların Allah katında kocalarına karşı vazifelerini bilmesi ve ona göre davranması şart, aynı şekilde erkeklerin de eşleri için vazifelerini yerine getirmeleri şart. Ama hep benim dediğim olacak derseniz o evlilik yürümez. İnanç olursa evlilik zaten ayakta durur. Bunun yanında fedakârlık ve sevgi de tabii ki çok önemli. Herkese tavsiye ederim evliliği (gülüyor)

Hayat Devam Ediyor dizisi gündemimizde oldukça yer alan, ama devletin de yasalar noktasında olması gerektirdiği gibi sonuçlandırdığı çocuk yaşta evliliği konu alıyordu. Diyarbakırlısın, daha da yakından şahitsindir küçük yaşta evliliklere… Bu durumu dizi iyi bir şekilde anlattı mı?
İnsanlarda çocuk yaşta evliliğin sadece güney ve doğu bölgelerinde olduğuna ilişkin bir ön yargı var. Diziye başlayıp bu konuya eğilince bunun bütün dünyada yaşanan bir durum olduğunu gördüm ben. Aşılması gereken bir sorun. Doğu bölgelerinde kız çocuklarının okuması halen bazı yerlerde sıkıntılı. Halen daha sokakta oyun oynayan kız çocuğu yarın düğün masasında olabiliyor gizliden ve yasadışı olarak… Zaten resmi nikâh kıyamaz. Dizimiz bu noktada çok şeye ışık oldu, kapı açtı. Bu durumu özetledi, insanlara görsellikle birlikte anlatmaya çalıştı. Şu an bu şekildeki sorunlara eğilen dizilerimiz mevcut. Bu diziler sayesinde bir takım önlemler alınıyor, kamuoyu oluşturuluyor. Ülke olarak çok değerli bir şeye, genç nüfusa sahibiz. Çocuklar bu ülkeye çok güzel şeyler katabilecekken biz neden onların hayatını karartalım ki? Onların doğru bilgilendirilmesine ve yönlendirilmelerine ihtiyaç var. Ailelerin de, okulların da, TV sektörünün de görevi budur bence.

Oyuncusun, haliyle sosyal medyadasın. Dijital dünya ile aran nasıl peki?
Sosyal medya ile aram çok iyi değil. Sosyal medyanın nimetleri tabii ki çok fazla. İnsanların birbirlerine ulaşması, iş yapma açısından büyük kolaylık. Aynı zamandaekranlarda aradığını bulamayan, derdini ifade edemeyen insanlar için de kendilerini ifade etme aracı. Ama tabii ki neyi, nasıl kullandığınız da önemli. İzdivaç programları gibi kullanırsan tabii ki kötü. Bilinçli kullanılmıyor çoğunlukla. Çok fazla vakit alan bir şey, her şeyden önce. Sosyal medyaya ayırdığımız zamanı kitap okuyarak, film izleyerek, bize katkı sağlayacak, sevdiklerimizle vakit geçirecek bir etkinliğe yönelsek daha iyi bana göre. Sosyal medya tek alternatif değil, başka alternatifleri de kullanmalıyız.

“ESKİ SANATÇILARIMIZ BİZE DAHA BİR ÖZEL VE DERİN GELİYOR”

Âşık Veysel filmi vizyona girdi. Filmde ozanımızın eşi Esma’yı canlandırıyorsun. Esma karakteri hakkında ne söylemek istersin?
Yıl 2017 ve ben halen Âşık Veysel dinliyorum. Bu ne demek biliyor musunuz? Biz her zaman maziye bağlıyız, maziyi özlüyoruz, eski sanatçılarımız bize daha bir özel ve derin geliyor. Bu filmde beni en çok etkileyen şey, görme engelli Âşık Veysel’in bestelerine yansıyan derin hissiyatı oldu. Bu hissiyata bakınca asıl görme engelli, asıl görmeyen biz miyiz diye sorup durdum kendime. Ailesi Âşık Veysel’e baksın, çoluk çocuğa karışsın diye evlendirmek istiyor. Esma, Âşık Veysel’in akrabası. Buğday karşılığında -ki o zamanlar açlık var, yoksulluk var- evlendiriliyor. Bu da dramatik tabii, Esma çocuk yaşta evlendiriliyor. Ama aynı zamanda çok cevval bir kadın. Köyün her türlü işleriyle uğraşabiliyor, her şeyin altından kalkabiliyor. Ama o zamanki şartlar farklı. Dediğim gibi yokluk var, yoksulluk var. İki çocuğunu da kaybediyor. Herkes Âşık Veysel’i terk ettiği için Esma’ya kötü kadın gözüyle bakıyor. Esma bana göre 17 yaşında bir kız çocuğunun verebileceği tepkileri vermiş. Daha kötüsü bir cinayet de işleyebilirdi ya da psikolojisi tamamen bozulabilirdi. O Âşık Veysel’e bakmış
ama cevvalliğinden vazgeçmemiş.

Esma rolünde seni en çok etkileyen şey ne oldu?
O dönemde bir kadının ayakta duruşu ve özgüveni. Aslında bir sabır ve mücadele de var ilk başlarda. Ama iki çocuğunu da kaybedince daha fazla katlanamayacağını anlayıp kaçıp gidiyor. Zor olanı yapıyor Esma aslında. Bu durum her daim beni cezbeder. Hayır diyebilmek, zor olanı başarabilmek… İnandıklarını içinde test ederek, yaşayarak onaylayıp sonra onun peşinden giden bir kadın Esma. Bu da kolay değil. Ama Âşık Veysel için de kolay değil. Âşık Veysel ikinci kez evlense de Esma onun hep esin kaynağı, hep özlemi olmuş. Yeni nesil için bir tarihi şahsiyeti anlatmak bakımından filmin güzel bir katkısı oldu.

Bu röportaj Yeşilay Dergisi 2017 Ocak sayısında yer almıştır.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *