Benim için hayat ilk nefes aldığımda değil, ilk nefesimi tuttuğumda başladı… Bu sözlerin ve hayatın sahibi Şahika Ercümen. Dünya rekorlarıyla milli gururumuz. Bir o kadar da mütevazı, samimi… Kendisine hayatını ve su altını sorduk.

Röportaj: Sümeyya Olcay, Fotoğraf: Garo Miloşyan

Karşımızda serbest dalışçı, rekortmen bir sporcumuz, aynı zamanda gururumuz var. Rahatsızlığını da yenmeye gayret gösterdiğin bir spor, aynı zamanda mesleğin. Ne idi seni bu kadar dalışa, denize âşık eden?

Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Aşkın tarifi gerçekten yok. Suyu gördüğümde bile tüm hücrelerimle güldüğümü hissediyorum. Çanakkale doğumluyum. Çocukluğumda çok şiddetli alerjik astımım vardı. Bu durum beni fiziksel ve psikolojik olarak çok olumsuz etkiliyordu. Su sporlarına yazıldım. Yüzmeye başladım, nefes alış tekniklerini öğrendim. Bir de gördüler ki yemek yemeyen, sürekli hasta olan çocuk çok sağlıklı hale gelmişti. Sizin de dediğiniz gibi astım yüzünden başka spor yapamazken su beni hayata yeniden bağladı. O yüzden kendimi bu yaşama borçlu hissediyorum.

Su altı nedir senin için?

Büyülü bir dünya, başka bir boyut. Yerçekimi ve sınırlar yok. Sualtı sayesinde her gün kendimi daha da geliştirdim, daha da iyi tanıdım. İçsel bir yolculuk aynı zamanda. Orası benim evim gibi. Kendimi orada çok rahat, sakin ve huzurlu hissediyorum. Bambaşka bir dünya var orada.

“YAŞAM BİLİNCİNİN DAHA DA GELİŞMESİ GEREKİYOR”

Bir yandan da dalış eğitimleri veriyorsun. İster hobi olsun ister profesyonel, bu alanda kendini denemek, görmek isteyenler var. Farklı branşlar ve spor kültürü yavaş yavaş yerleşiyor diyebilir miyiz?

Pozitif yanından bakmak gerekirse spora ve sağlıklı beslenmeye ilgide ciddi bir artış var. İnsanlar hareketsiz kalmanın ya da bir yürüyüşün kendileri için ne anlama geldiğini bilebiliyor artık. Fakat ülke olarak çoğunluğun yaşam bilinci haline gelmesine biraz daha zaman var. Sporun yaygınlaşması için daha fazla çalışmamız, farklı branşları çocuklara öğretmemiz ve benimsetmemiz lazım. Örneğin sadece İstanbul veya Bodrum’da değil; Van’da, Ağrı’da da sağlıklı yaşam ile ilgili birçok etkinlik yapılabilir. Bir diyetisyen ve sporcu olarak bu tarz çalışmalarda yer almak istiyorum.

Bir günün nasıl geçiyor? Neler yapıyorsun?

Benim için bir gün hangi sezonda ve neye hazırlandığımla ilgili olarak çok değişiyor. Fakat her günü dolu dolu geçirdiğimi söyleyebilirim. Dalış kamplarında sabah erken nefes çalışmalarım ve dalışım oluyor. Sonrasında kuvvetli bir kahvaltı yapıyorum. Kahvaltı çok önemli. Sonrasında yapmam gereken işleri hallediyorum. Akşamüzeri yüzme veya yoga çalışması yapıyorum. Sonra yemek yiyip kitap okuyorum. Yemekleri genelde ben pişiriyorum. Sağlıklı yeni tarifler geliştiriyorum ve sık sık yeni şeyler deniyorum. Bu benim için yabancı bir dil öğrenmek veya ekstrem bir spor denemek gibi…

“BESLENME, DUYGULARIMIZA BİLE YÖN VEREBİLİYOR”

Bir de diyetisyenlik rolün var. Hem sporcu hem diyetisyen olarak nasıl beslenirsin? Bu konuda ideal ve sağlıklı beslenme şu şekildedir dediğin doğruların neler?

Doğru beslenme, insan hayatını değiştirebilir. Beslenme, duygularımıza bile yön verebiliyor, birçok hastalık için önleyici faktör. Her gün mutlaka salata yemeye çalışırım. Ana ve ara öğün şeklinde az az sık sık beslenirim, kızartma, şeker ve undan uzak dururum, yumurta olmazsa olmazlarım arasındadır, mümkün olduğunca doğal besinler tercih ederim ve tatlı ihtiyacım için kendi geliştirdiğim sağlıklı tatlı tariflerini kullanırım. Evde yapılan, malzemelerini sizin bildiğiniz ve sizin hazırladığınız tarifler kadar sağlıklısı yok…

Survivor nasıl geçti, hayatını nasıl etkiliyor?

Survivor zor ve yıpratıcıydı. Farklı bir dünya vardı orada. Ben konfor alanımdan çıkmayı, kendi limitlerimi zorlamayı seviyorum. Her dalışım da limit zorlamadır benim için. Survivor’da da hep kendim oldum. Açlığın, stresin beni değiştirmesine izin vermedim ve sakinliğimi koruyabildim. Oradaki zorluklar beni daha da güçlendirdi diyebilirim.

Bu röportaj Yeşilay Dergisi Temmuz 2017 sayısında yayınlanmıştır.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *