Birleşmiş Milletlerce (BM) belirlenen 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü dolayısıyla uyuşturucuyla mücadele dünyanın ortak gündemi oldu. BM’nin 2018 Dünya Uyuşturucu Raporuna göre dünya üzerinde 31 milyon uyuşturucu bağımlısı var. Devlet, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, emniyet ve ailelerin topyekun mücadele etmesi gereken bu tehlikeye karşı Yeşilay, önleme, koruma ve rehabilitasyon çalışmalarıyla dünyaya örnek oluyor.

Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü dolayısıyla, uyuşturucuyla mücadele dünyanın ortak gündemi oldu. BM her yıl bu güne özel rapor açıklıyor. 2018 Dünya Uyuşturucu Raporuna göre dünya üzerinde 31 milyon uyuşturucu bağımlısı var. Bu rakam 2016’da 29,5 milyon idi. Aradaki 1 buçuk milyonluk artış ciddi alarm veriyor. Dünya genelinde uyuşturucu kullanımı da aynı raporda 275 milyon olarak yer alıyor. Bu rakam 2016 raporunda 250 milyon olarak yer alıyordu. Aradaki 25 milyonluk artış uyuşturucuyu deneyen ve kullananların sayısında hızlı bir artış olduğunu gösteriyor.

Rapora göre 2016 yılında 192 milyon kişi esrar, 34 milyon kişi eroin, 21 milyon kişi ecstasy, 18 milyon kişi de kokain kullanmış. Özellikle Afganistan’da afyon üretimi 2016 yılından 2017 yılına kadar yüzde 65 oranında artarak 10.500 tona ulaşmış. Buna karşın 2016’da 91 ton eroin ele geçirilmiş. Uyuşturucu trafiği açısından en tehlikeli bölgelerin başında maalesef Türkiye geliyor. Türkiye, özellikle Afganistan’dan çıkan uyuşturucuların Batı’ya ulaştırılmasında halen daha en sık kullanılan transit ülke konumunda. Bu trafiğe Orta Asya ve Hindistan’dan gelen uyuşturucu trafiği de eklendi.

DARKNET’TE UYUŞTURUCU TEHLİKESİ
Hepimiz Google ya da diğer arama motorlarından ulaşmak istediğimiz bilgiye ulaşabiliyoruz. Ama bildiğimiz internetten çok daha farklı bir boyutta olan bir arama ağı daha var; darknet. Karanlık internet olarak da bilinen darknet, herkesin erişebildiği bir alan değil. Sadece kendi kullanıcılarına izin veren sistem dışarıya karşı bariyerlerini çekiyor. Darknet çoğunlukla illegal ve porno grafik içerikleri barındıran bir yapıda. Tüm bunlar içerisinde ciddi bir uyuşturucu ticaretine de sahip bir konumda. BM Dünya Uyuşturucu Raporunda bu defa internet üzerinden gelen uyuşturucu tehlikesine karşı da araştırma yapılmış durumda.  Raporda yer alan bilgiye göre 2016’da darknet üzerinden gerçekleşen uyuşturucu ticaretinde yıllık 170-300 milyon dolar arası satış gerçekleşmiş. Bu derece büyük miktardaki para akışı, ne derece yüklü miktarda ticaret ve satışın gerçekleştiğini de gösteriyor.

UYUŞTURUCU TİCARETİ DEVLETLERİN EN BÜYÜK PROBLEMİ
Genel olarak dünya genelinde kökleşen uyuşturucu trafiği devletlerin en büyük problemi. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler yerel ve ulusal önlemler almaya çalışırken, en büyük sorun ve uyuşturucu trafiğinin başlangıç noktası gelişmemiş ülkelerden kaynaklanıyor. Türkiye ise diğer ülkelere kıyaslandığında önleme ve operasyonlar açısından iyi durumda. TUBİM (Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi) 2017 raporuna göre sadece 2016 yılında güvenlik güçlerinin terör örgütüne yönelik yaptığı 29 operasyonda 20 ton esrar, 68 milyon kök kenevir bitkisi yakalandı. Yine aynı raporda 2016 yılında uyuşturucuyla mücadele alanında 646.193 milyon lira kamu harcaması yapıldı. Tüm bu rakamlar da uyuşturucu bağımlılığının ne denli sosyal, ekonomik ve sağlık açısından önemli olduğunu gösteriyor. Merak, sınırlarını aşma çabası, özenti, duygusal boşluk içerisinde olan gençleri bekleyen en büyük tehlike uyuşturucu. Özellikle son zamanlarda kullanımı giderek artan sentetik uyuşturucuların ilk kullanımı dahi ölüme yol açabiliyor. Uyuşturucu, kullanan kişide fizyolojik, psikolojik ve sosyal anlamda ciddi yıkımlar meydana getiriyor. Yanı sıra toplumsal, ekonomik birçok zarara yol açıyor. Devlet, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, emniyet ve ailelerin topyekun mücadele etmesi gereken bu tehlikeye karşı Yeşilay, önleme, koruma ve rehabilitasyon çalışmalarıyla dünyaya örnek oluyor.

UYUŞTURUCU SORUNU HEPİMİZİN ORTAK MESELESİ
Uyuşturucu bağımlılığı sadece kullananı değil, ailesini, çevresini de son derece olumsuz etkileyen bir hastalık. Uyuşturucu madde bağımlılığına karşı herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk; “Jeopolitik konum ve genç nüfusumuzdaki yoğunluk ülkemizde uyuşturucu maddelerin trafiğini de hareketlendirmekte. Ülkemiz ilgili her bakanlık, kurum ve sivil toplum kuruluşuyla uyuşturucu madde bağımlılığına karşı önleme, koruma, tedavi, rehabilitasyon ve emniyet alanında çok ciddi ve başarılı çalışmalar yapmakta, yapmaya da devam ediyor. Neredeyse kuruluşundan bu yana uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele eden Yeşilay da kaynaklarını, uzmanlığını, birikimini kullanarak bu bağımlılık türüyle eğitim, farkındalık ve rehabilitasyon alanında çok önemli ve insana dokunan, sonuç veren çalışmaları hayata geçirdi” dedi.

Bu yazı Yeşilay Dergisi Temmuz 2018 sayısında yayınlanmıştır.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *